Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Sheltie ( shetlend sheepdog )

Sheltie ( Shetland sheepdog )
 
 
Pochází, jak její jméno napovídá, ze Shetlandských ostrovů. Při vzniku plemene se poměrně jistě křížili špic a King Charles Spaniel. Úkolem šeltie bylo hlídat zakrslé shetlandské ovce a malá stáda dobytka. Šeltie jsou známé přibližně od roku 1840. Do křížení byly dříve zapojeny i kolie, aby se získaly šeltie, které jim budou co nejvíce podobné. Přibližně na přelomu století obrátila pozornost na šeltii i široká veřejnost. Jako uznané psí plemeno pak byla k vidění roku 1909 na výstavě psů v Anglii. Poté se těšila stále větší oblibě. Mezitím získala u nás stále rostoucí okruh svých obdivovatelů
 
Šeltie (sheltie - shetland sheepdog - šetlandský ovčák) je navenek menší provedení kolie, přitom je ale silná a houževnatá. Je rodinným psem tělem i duší. Svou povahou je inteligentní, dobromyslná (někdy mazaná), přítulná, poslušná, odvážná, živá, temperamentní, veselá, citlivá, pozorná a velmi bdělá. K cizím lidem se chovají spíše zdrženlivě, což však nesmíme zaměňovat s bázlivostí.
Mnohdy bývají šeltie uštěkané, ale vše se dá zvládnout správnou výchovou. Šeltie se chová snadno, je nenáročná a nevyžaduje složitou péči. Lze ji chovat panelovém bytě. Šeltie je ráda i v přírodě. Jsou věrné svému pánovi a jeho rodině. Typické pro ni je, že svou paničku nebo páníčka sleduje na každém kroku, a pokud má někdo šeltií více, táhne se za ním celá smečka šeltií. Z původu plemene jasně vyplývá, že je to pejsek poměrně dost uštěkaný. Je pravda, že sheltie štěkají rády a pokud jim není bráněno, dokáží štěkat i celkem vytrvale. Důslednou výchovou a nekompromisním zakazováním nesmyslného poštěkávání se ale i ony dokáží naučit, že toto chování je nežádoucí. Potom většinou štěkají pouze pokud hlásí příchod hosta nebo se jim něco zdá opravdu vrcholně podezřelé. Většina sheltií různým poštěkáváním komunikuje, vyjadřuje rozrušení nebo radost.
Sheltie jsou vždy úzce vázané na svého pána, na jeho rodinu a nejšťastnější jsou, když jí můžou být neustále nablízku. Ať už jde o běžný den nebo o rodinné výlety, vždy bude vděčná, bude-li vás moci doprovázet. Rozhodně se nehodí pro život v kotci - je to absolutně proti její přirozenosti a bude se tam trápit. Většinou ani veliký výběh, kde je úplně sama, není plnohodnotnou náhradou společně stráveného času, byť na "gauči". Obecně jsou velmi přizpůsobivé a je jim jedno, jestli mají domek se zahrádkou nebo bydlí "na hromádce" v malém panelákovém bytečku. Pokud jí poskytneme dostatek pohybu a pozornosti, bude maximálně spokojená a mnohokrát nám to vrátí. Další její velmi příjemnou vlastností je tolerance ke všemu živému. Její krédo by se dalo nazvat "žít a nechat žít". Dobře se tedy chová i v menší smečce, pokud není stresovaná nějakým agresivním jedincem. Obvykle však i takového odzbrojí svojí bezelstnou povahou.
 

Jako každé plemeno i sheltie byla původně určena sloužit člověku. Zpočátku jako hlídací voříšek, kterému nesmělo nic uniknout a vše hlásil svým štěkotem. Jak roky plynuly, začaly se z nich křížením s anglickými ovčáckými psy stávat všestranní pomocníci, hlídači i společníci. Se stoupající popularitou shetlandských ovcí, stoupala i popularita shetlandských psů. Příliv krve dlouhosrsté kolie pak z sheltie učinil i elegantního společenského psa, milujícího svého pána a společnou práci s ním.
Obecně lze říci, že sheltie je citlivá, empatická , snadno ovladatelná a vysoce přizpůsobivá, ale i v jednom vrhu najdete velké rozdíly v temperamentu a rozdílnou odolnost k rušivým podnětům a ochotu ke spolupráci. Některá sheltie je mazlivá a klidná (vhodná jako rodinný společník) a jiná má stále tolik "práce", že se nestihne v klidu ani nažrat a docela klidně se zabaví i sama( vhodná pro zkušenějšího pejskaře, který překoná problém s motivací takového zvířátka). Mezi těmito extrémy najdete ideální pracovní sheltii. Bude vás sledovat, vyzývat ke hře, snadno se vyrovná s novými situacemi.
Již několik let si sheltie získávají stále větší popularitu díky agility v kategoriích small a medium, rozhodně to není náhoda. Je však všestranně využitelná a najdeme opravdu jen minimum sportů, kde zřejmě nikdy nenajdou využití. Díky své učenlivosti, inteligenci a chuti k práci se naučí mnoho zajímavých a složitých cviků.
 
Původem je sheltie ovčácké plemeno a od tohoto se odvíjí většina jejích vlastností. I když se dnes nedá říci, že je to plnohodnotný ovčák, mnohým z nich se vlohy dochovaly a jsou schopné vcelku dobře pást ovce či drůbež, někdy ochotně pasou i svou rodinu. Za tu řadu let si ale našla své neodmyslitelné místo i v jiných alternativách. Stal se z ní skvělý rodinný společník, plnohodnotný člen rodiny, ale i dobrý hlídač nebo kamarád pro malé děti. Jestliže se svou rodinou tráví dost času, a má tak zaplněný svůj denní program, nic jí zpravidla nechybí.
 
Pasení:
Jak už bylo na začátku naznačeno, sheltie je původem ovčácký pes. Dnes už mnohé z nich vlohy pro pasení nemají, což z nich ovšem nedělá horší sheltie - i takové mohou nějaké vlohy svým potomkům předat. Pasení ovcí nebylo již cílem moderní sheltie. V populaci je však stále dost těch, které toto umění svých předků nezapomněly a dokonce je to pro ně i vášní. Bohužel se nedá přesně říci, jak na tom obecně populace je, protože se tomuto sportu s nimi téměř nikdo nevěnuje. Maximum zpravidla bývá složená zkouška vloh(ZVOP).
Styl sheltií se nedá úplně srovnat s border kolií, dnes s nimi ani nestartují ve společné kategorii. Přirozeností sheltie je štěkání na ovce a většinou pracují těsněji, aby stádo uvedly do pohybu. Občas mají tendenci stádo obíhat dokola, což by mělo být časem odbouráváno. Také rozptyl při balancu je tolerován větší než pro border kolie. Občas si pomáhají i jemným štípnutím do hlezna ovce, což by u nich nemělo být penalizováno tak, jako je tomu právě u border kolie.
 
čerpáno z : www.shelties.ic.cz
 
 
 
 
 
TOPlist